Gdzie w Katowicach znaleźć darmowy parking?

Gdzie zaparkować? To pytanie kierowcy zadają sobie nader często. W większych miastach zlokalizowanie bezpłatnego miejsca postojowego może być nie lada wyznaniem. Dlatego też w tym artykule podpowiemy Ci, gdzie znaleźć wygodny darmowy parking na terenie Katowic. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Gdzie bezpłatnie zaparkować w Katowicach?

Jeszcze do 19 września 2022 roku, Strefa Kultury była największym darmowym parkingiem, jednak obecnie wprowadzono dość wysokie opłaty. Niemniej jednak nie znaczy to, że w mieście tym nie znajdziemy bezpłatnego postoju. Bardzo popularnym i lubianym wśród kierowców rozwiązaniem jest zostawianie samochodów na placach galerii handlowych — niektóre z nich nie pobierają opłat np. Silesia City Center.

Kolejną opcją jest pozostawienie pojazdu przed Superjednostką. Ten darmowy parking ma aż 140 miejsc postojowych. Niemniej jednak jak podkreślają urzędnicy, rozwiązanie to jest tymczasowe. Samochód można również zaparkować na ulicy prof. Waleriana Pańki. Jest to świetna opcja w okresie wakacyjnym, gdyż wtedy jest tam zdecydowanie więcej miejsca. W roku akademickim może być trudno o wolną przestrzeń, gdyż ten konkretny plac znajduje się bardzo blisko uczelni.

Poza tym można szukać postoju obok Uniwersytetu Ekonomicznego, na połączeniu ulic Góreckiego i Olimpijskiej oraz ulicy Warszawskiej. Poszukując darmowego parkingu, warto niekiedy rozważyć również plac pomiędzy ul. Ks. Stanisława Maślińskiego i ul. Świętego Pawła, niemniej jednak nie jest to najlepsza opcja ze względu na słabej jakości nawierzchnię.

Park&Ride Katowice: parkowanie poza centrum miasta i przesiadka do komunikacji miejskiej

Opcja Park&Ride jest niewątpliwie ciekawa. Polega ona na bezpłatnym pozostawieniu samochodu w Centrum Przesiadkowym oraz kontynuowanie podróży tramwajem, autobusem bądź pociągiem. Dla wielu osób może być to świetne rozwiązanie umożliwiające spokojny dojazd do głównych lokalizacji w Katowicach. Istnieją trzy Centra Przesiadkowe:

  • CP Zawodzie przy ul. 1 Maja,
  • CP Brynów przy ul. Kościuszki,
  • CP Ligota naprzeciw dworca kolejowego.